بین الملل

چین به سمت آمریکا چرخیده است؛ ما به کدام سمت می چرخیم؟

در دنیای اقتصاد و ارتباطات امروزی، مسئله دوستی مبتنی بر اخلاق و دانش موضوعیتی ندارد. کشورها برای ایجاد روابط استراتژیک بر اساس آن باید با یکدیگر ارتباط مشترک داشته باشند.

این اشتباه است که ایران فکر کند با احضار سفیر چین و بازجویی از او مشکل را حل کرده است. واضح است که چینی ها تغییرات اساسی کرده اند. در مقابل این چرخش، ایران هم باید چرخش خودش را داشته باشد. چرخش در مقابل چرخش؛ همانطور که زمانی توصیه می شد که کشورها باید نسبت به زیاده خواهی طرف مقابل حساس باشند.

یکی از پیام هایی که در مورد چرخش اخیر چین وجود دارد این است که چین در کنار آمریکایی ها ایستاده است. چین این انگیزه را به آمریکا فرستاد که آنها نیز مانند آمریکا معتقدند ایران نباید در امور منطقه دخالت کند. علاوه بر این، او موضوع جزایر ایرانی را نیز مطرح کرده است.

فراموش نکنید که در مذاکرات برجام در دوره اوباما، آمریکا همواره سعی می کرد این موارد را در تعهدات ایران لحاظ کند که ایران هرگز آن را نپذیرفت. وقتی چین این پیشنهاد را به وضوح بیان می کند، به این معنی است که از ایالات متحده حمایت می کند. از منظر امنیتی، چین با این بیانیه در موقعیتی مشابه آمریکا قرار دارد. تاکید بر امنیت خلیج فارس نشان دهنده این واقعیت است که چین اقدامات مداخله ای علیه ایران انجام داده است.

23302

دکمه بازگشت به بالا