بین الملل

پس از آمریکا، اتحادیه اروپا هم سپر اسرائیل می‌شود

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین تیتر اول؛ در شرایطی که ائتلاف دریایی واشنگتن و حملات آمریکا و انگلیس نتوانسته حمایت یمن از غزه را متوقف کند، اتحادیه اروپا هم در تدارک برای تبدیل شدن به سپر اسرائیل است.

بورل روز چهارشنبه گفت که کشورهای عضو اتحادیه اروپا اواسط فوریه (اواخر بهمن) برای «حفاظت از کشتی‌ها»، در دریای سرخ یک ماموریت دریایی را آغاز خواهند کرد.

 

اتحادیه اروپا در شرایطی در حال تدارک برای این ماموریت است  که آمریکا ۲۸ آذر یک ائتلاف دریایی برای مقابله با حمایت‌های یمن از غزه تشکیل داده و عملا سپر دریایی اسرائیل شده است.

بورل پیش از نشست وزرای دفاع اتحادیه به خبرنگاران گفت که «همه کشورهای عضو حاضر به مشارکت (در این ماموریت) نخواهند بود… امیدوارم که در ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) بتوان این مأموریت را آغاز کرد».

به گفته او، هدف نشست امروز وزرای دفاع اتحادیه اروپا این است که یک کشور پیشرو انتخاب و مشخص شود که مقر این مأموریت کجا باشد، چه کشوری و با چه دارایی‌هایی در آن شرکت کند.


بازدید بورل از حمله مقاومت فلسطین به اسرائیل

 

حضور نظامی آمریکا در دریای سرخ و تجاوزات اخیر مشترک این کشور و انگلیس به یمن نتوانسته مانع از حملات یمنی‌ها به کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌های به مقصد اسرائیل شود.

دیپلمات‌های ناشناس به «رویترز» گفتند که فرانسه، یونان و ایتالیا به رهبری این ماموریت علاقه نشان داده‌اند و هفت کشور برای ارسال تجهیزات و دارایی‌های دریایی اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گفته آنها، در این عملیات ابتدا سه کشتی تحت فرماندهی اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. فرانسه و ایتالیا در حال حاضر در دریای سرخ کشتی‌های جنگی دارند و آلمان قصد دارد ناوچه به منطقه بفرستد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که وظیفه ماموریت دریایی اتحادیه اروپا محافظت از کشتی‌های تجاری است «اما در حملات علیه حوثی‌ها شرکت نمی‌کند».

پایان پیام/

 

 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نویسنده تحریریه علوم بین المللی

به عنوان نویسنده اخبار بین‌المللی، رویدادهای جهانی را به صورتی جذاب و تحلیلی برای شما به تصویر می‌کشم. با استفاده از تجربه و دانشم، شما را در جریان آخرین تحولات جهانی قرار می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا