جامعه

نتیجه مذاکره با عراق و عربستان درباره اعزام زائر ایرانی

حج و رئیس سازمان سفرهای زیارتی از سرگیری سفر حجاج ایرانی به عراق ، دلیل ترک نکردن حجاج ایرانی از حاجی ، از سرگیری عمره و موارد اخیر مینا و مسجد آل را توضیح دادند. – فاجعه هاراما.

به گزارش تیتر اول ، علیرضا رشیدیانا درباره خبر اعزام زائران ایرانی به بقاع متبرکه گفت: مدتهاست که در شرایط امن به دنبال زیارت عتبات عالیات هستیم. این رهنمودها با همکاری وزارت بهداشت و هلال احمر تهیه شده است. از طریق وزارت امور خارجه به طرف عراقی و حتی سوریه ارسال شد. اخیراً وزیر جهت نامه ای به عنوان رئیس ستاد رئیس جمهور برای مبارزه با کرونا نامه ای به رئیس جمهور ارسال کرد که پاسخ آن را به وزیر بهداشت سپردند. وزیر بهداشت همچنین وی را به معاون وزیر بهداشت تحویل داد. این عضو همچنین شش بند هفت ماده ای را به عنوان شرایط بهداشتی و ارجاع به سازمان حج مطابق با سلامتی و رفاهی که ما تصویب کردیم ، علی رغم مشکلات این شرایط ، شناسایی کرد.

وی به برخی از شرایط تعیین شده توسط وزارت بهداشت برای از سرگیری سفرهای زیارتی اشاره کرد و افزود: آزمایش کرونا ، ارسال نشده از منطقه قرمز و نارنجی و غیره ، این شرایط برای افرادی که به انگلیس می روند تنظیم شده است و یا چنین الزامی برای به کشور دیگری بروید

بازسازی جاده عراق ، احتمالاً بعد از عرفه

معاون وزیر فرهنگ و پیشرفت اسلامی ادامه داد: بر اساس این شرایط با سفیر عراق در ایران صحبت کردیم و مشخص بود که وی بدون نظر دولت مرکزی نمی تواند برای زائران ایرانی ویزای زیارتی صادر کند. به همین دلیل ، معاون رئیس سازمان حج و زیارت به عراق اعزام شد و در آنجا با وزیر جهانگردی عراق گفت وگو کرد و پروتکل بهداشتی رد و بدل شد. ما که از حضور آنها در صحرای عرفات ، در جوار حرم امام حسین (ع) محروم شده ایم ، عجله کردیم تا حداقل هزار زائر ایرانی را به عرفه بفرستیم. عراق باید تا شنبه گذشته به ما پاسخ می داد ، اما با موج جدید ویروس کرونا در آن کشور ، آنها گفتند که اکنون و بعد از آرافا امکان پذیر نیست.

رشیدیان تأکید کرد: “پس از آرافا ، طبق پروتکل وزارت بهداشت ، ما زمینه را برای محدودیت و کنترل سفر زیارتی به آتباتو فراهم خواهیم کرد.”

حج و رئیس سازمان زیارت درباره پیش بینی اعزام زائران ایرانی به راهپیمایی اربعین گفت: ستاد ملی اربعین در وزارت کشور مستقر است و ما یکی از کمیته های آن هستیم. ستاد سخت کار می کند و سناریوهای مختلفی را نیز در نظر گرفته است. امیدواریم مطابق با پروتکل ها شرایط حضور زائران ایرانی در این راهپیمایی را فراهم کنیم. این امر مستلزم تعامل بین دو کشور ، نظارت و مدیریت بیماری است. بنابراین از این پس نمی توانیم درباره اربعین پیش بینی کنیم. البته سناریوهای مختلفی در نظر گرفته شده و به همه کمیته ها اطلاع داده شده است.

امسال می خواستیم هواپیمای حجاج به حج بفرستیم

وی در ادامه گفتگو در یک برنامه تلویزیونی با گرامیداشت روز عرفه در مورد ترک حجاج ایرانی از حج امسال اظهار داشت: “حج دو سال تعطیل است و حجاج از این وظیفه شرعی محروم شده اند.” بحران و عدم حفظ حج غیرمنتظره نبود ، اما سال گذشته ، بر اساس پیشرفت در زمینه درمان ، واکسن و تشخیص بیماری ، همه تخمین زدند که حج امسال برگزار می شود. حتی وزارت بهداشت عربستان سعودی در بیانیه ای اعلام کرد که یک حدده 65000 نفری را انجام خواهد داد که 15،000 نفر از آنها ساکن این کشور و بقیه از سایر کشورهای اسلامی خواهند بود. هر کشور سهمیه ای در حدود دو تا سه هزار نفر داشت. در نتیجه ، در گفتگوهای ایران و عربستان سعودی ، آنها غیررسمی شماره را اعلام کردند و گفتند که وزارت حاجی عربستان سعودی سازمان حاجی ایران را در این باره آگاه خواهد کرد.

وی افزود: متأسفانه در ماه دوم ذی القعده – که طبق سالهای گذشته ، پروازهای حج معمولاً با ذی القاعده پنجم یا ششم انجام می شد – معاون وزیر حج عربستان امسال در مورد ویروس کرونا به ما اطلاع داد مشکلات جهش و واکسیناسیون در سایر کشورهای اسلامی. “حج م notثر نیست.

رئیس سازمان حج اظهار داشت: این تصمیم عربستان سعودی به چند دلیل ناموفق بود ؛ با توجه به اینکه اجتماعات ورزشی در اروپا و المپیک و همچنین اجتماعات هنری مانند کنسرت در بسیاری از کشورها و حتی در عربستان سعودی در حال انجام است و در حال انجام است ، چرا حج یک فریضه شرعی است که قابل آزمایش و واکسیناسیون است؟ آنها مسلمانان را بردند. همانطور که رهبر عالی رتبه در پیام حج امسال اشاره کرد ، دلیل آن می تواند ویروس کرونو و سیاست های دولت سعودی باشد.

رشیدیان در مورد مذاکرات ایران درباره حضور حجاج در حج امسال گفت: چندین دور گفتگو بین نمایندگان عراق و عمان انجام شده است و یکی از گفتگوها حج بوده است. حتی بعد از اینکه عربستان سعودی اعلام کرد که با هموطنان و خارجی های خود از جمله ایرانی به حج می رود ، ما اعلام کردیم که به دلیل تعطیلی سفارت و کنسولگری در آن کشور و تعطیلی جمهوری اسلامی در ایران ، کنفرانس اسلامی در جده هیچ ایرانی در عربستان سعودی زندگی نمی کرد. ما همچنین رسماً خواستار این شدیم که برای اینکه ملت ایران از حج محروم نشوند ، از این نعمت استفاده نکنند ، باید به همان تعداد هواپیما که هفته گذشته اعلام کردند ، بفرستیم که این امکان وجود ندارد.

وی به نوبه خود درباره مسئولیت های حجاج توضیح داد: در یک ردیف ، بیش از 70 هزار نفر که در حج 99 ثبت نام کرده بودند ، بودجه و ارز مورد نیاز خود را به نرخ مصوب هیئت وزیران واریز کرده اند که می تواند نزدیک به یک سوم قیمت فعلی بازار خریداری و نگهداری شده توسط بانک مرکزی. نوبت به این افراد نیز می رسد که ایمن باشند و در اولین نوبت که حج تمتع می شود ، آنها به عنوان اولویت اعزام می شوند.

معاون وزیر فرهنگ و پیشرفت اسلامی در مورد از دست دادن حجاج ایرانی در دو سال گذشته پس از لغو حج گفت: به هیچ وجه نباید به زائران آسیب برساند. پیش بینی های لازم بیان شده است.

وی افزود: البته عربستان سعودی امسال حج گرامی داشت. حج امسال که زائران فقط در مکه هستند و هواپیما مجبور به پرداخت هزینه انتقال از کشورهای دیگر نیست ، بین 65 تا 116 میلیون تومان هزینه دارد. افزایش قیمت ها چنان وحشتناک بود که مالیات بر ارزش افزوده در این کشور از 3٪ به 15٪ افزایش یافت و کلیه قراردادها را تحت تأثیر قرار داد.

مشق شب و امور منا و مسجدالحرام

حج و رئیس سازمان زیارتی همچنین درباره سخنرانی عمره گفتند: “ما در مورد عمره با عربستان صحبت کردیم به شرط رعایت شرافت و عزت حجاج ایرانی.” سال گذشته طرف سعودی آمادگی خود را برای اجرای تفاهم نامه اعلام کرد. از طرف دیگر ، با اعزام زائران ایرانی در طول سال ، سفارت و کنسولگری ایران در آن کشور باید برای حمایت از حقوق شهروندان ایرانی در آن کشور حضور داشته باشند.

رشیدیان همچنین درباره آخرین اقدامات در رابطه با فاجعه ما گفت: “احترام به حقوق شهروندان ایرانی در خارج از کشور بر عهده وزارت امور خارجه است ، اما به دلیل بسته شدن روابط دو کشور ، حقوق شهدا و بازماندگان آنها و نتایج کمیته. “این موضوع در همه تفاهم نامه ها مطرح شده است. شهدای مسجدالحرام و قربانیان این حادثه از عربستان سعودی غرامت دریافت کردند و علی رغم تحریم ها و مشکلات انتقال پول ، غرامت به خانواده ها و بازماندگان این شهید مقدس تحویل داده شد. مسجد در مورد شهدای منا ، هنوز نتیجه کار کمیته حقیقت یاب اعلام نشده است ، اما ما اسناد رسمی و کتبی خود را به طرف سعودی ارائه داده ایم و ادامه خواهیم داد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا