مشاهده خرس قهوه‌ای و شوکا در جنگل‌های شفت

تیتر اول/گیلان مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: یک قلاده خرس قهوه‌ای و شوکا توسط محیط‌بانان با همراهی دوستداران محیط زیست در منطقه حفاظت شده و جنگلی سیاه‌مزگی شهرستان شفت مشاهده شدند.

حمزه عشوری امروز ۲۰ خرداد ماه با بیان اینکه محیط‌بانان به همراه دو نفر از دوستداران محیط زیست موفق به مشاهده و فیلمبرداری از یک قلاده خرس قهوه‌ای و شوکا در ارتفاعات جنگلی و هیرکانی منطقه حفاظت شده سیاه مزگی شهرستان شفت شدند، اظهار کرد: نشان دهنده اهمیت حفظ زیستگاه‌ها و وجود محیطی امن برای زندگی این جانوران است.

مشاهده خرس قهوه‌ای و شوکا در جنگل‌های شفت

وی افزود: گیلان بواسطه شرایط اکولوژیکی و اقلیمی دارای تنوع بی‌نظیری در گونه‌های گیاهی و جانوری است و به همین سبب به جولانگاه گونه‌های بی‌نظیری چون پلنگ، خرس و شوکا تبدیل شده است.

مدیر کل محیط زیست گیلان گفت: خرس‌ها پستانداران بزرگ جثه‌ای هستند که در زمره گونه‌های حمایت شده سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارند و در زیستگاه‌های خود تراکم پایینی دارند به همین خاطر خطرات متعددی آن‌ها را تهدید می‌کند لذا حفاظت از آن‌ها یکی از اولویت‌های اساسی در برنامه‌های مدیریتی و حفاظتی در کشور به شمار می‌رود.

مشاهده خرس قهوه‌ای و شوکا در جنگل‌های شفت

به گزارش تیتر اول و به نقل از روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان، عشوری تصریح کرد: شوکا نیز پستانداری است کوچک‌تر از مرال که در زبان ترکمنی آن را شوکه، در ترکی الیک و در کردی فیله گچه می‌نامند، این حیوان کمی قوزدار به نظر می‌رسد و دارای دم بسیار کوتاه است، موهای این حیوان در فصل تابستان کوتاه و نرم و به رنگ قهوه‌ای متمایل به قرمز و در زمستان به رنگ خاکستری است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا