استان ها

قنات‌ها میراث پنهان باغملک اما بی‌استفاده

تیتر اول/خوزستان یک دوستدار میراث‌ فرهنگی با بیان این‌که قنات‌های شهرستان باغملک قدمت دیرینه‌ای دارند گفت: قنات‌هایی که زیر شهر قرار گرفته‌اند میراث پنهان باغملک هستند اما متاسفانه بی‌استفاده مانده‌اند.

یونس شفیعی در گفت‌وگو با تیتر اول با اشاره به این‌که در گذشته قنات‌ها با نقشه مارپیچی در چهار جهت شهرستان باغملک آب را انتقال می‌دادند، اظهار کرد: در صورت پژوهش و تحقیق، مستندنگاری و تهیه فیلم مستند قنات‌های این شهرستان را می‌توان به عنوان میراث پنهان باغملک از گمنامی درآورد.

وی گفت: تنها موقعیت استراتژی تقسیم آب در کل استان خوزستان متعلق به شهرستان باغملک است.

او با بیان این‌که قنات‌های باغملک اصیل و قدیمی هستند یادآور شد: در گذشته آب‌های شمال باغملک را در این قنات‌ها تقسیم می‌کردند به طوری‌ که تمام آب‌های اطراف از زیر شهرستان عبور می‌کرد.

این دوستدار میراث فرهنگی با بیان این‌که قنات‌ها یکی از بکرترین موقعیت‌های گردشگری این شهرستان هستند گفت: پتانسیلی در قنات‌ها وجود دارد که می‌تواند عاملی برای تقویت گردشگری و طبیعت‌گردی باغملک باشد. بنابراین باید تلاش کرد تا این قنات‌ها به عنوان جاذبه‌ گردشگری شهرستان شناخته شوند.

شفیعی اضافه کرد: از پتانسیل‌های ویژه این قنات‌ها که برای شناسایی و حفاظت از آن‌ها نیز بسیار اهمیت دارد این است که می‌توانیم حوزه گردشگری را تقویت کنیم.

وی افزود: قنات‌ها می‌تواند به عنوان جاذبه گردشگری، گسترش گردشگری و طبیعت‌گردی و همچنین کسب درآمد در شهرستان مطرح شود.

براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی ارغوانی، باغات باغملک، بختگان، شنگ، عروه و قلعه‌تل قنات‌های موجود در شهرستان باغملک هستند.

در این باره:

باغملک شهری با سازه‌های آبی ـ تاریخی

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا