سلامت و تندرستی

غربالگری دیابت و فشارخون بیش از ۱۰میلیون نفر از ۲۰‌آبان تاکنون

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به پویش غربالگری دیابت و پرفشاری خون از ۲۰ آبان تا ۱۵ دیماه و با بیان اینکه تا صبح امروز بالغ بر ۱۰ میلیون و ۲۲۰ هزار نفر غربالگری شدند، گفت: در این بازه زمانی ۱۴۵ هزار نفر مشکوک به پرفشاری خون و ۸۵ هزار نفر مشکوک به دیابت جدید شناسایی شدند که اگر اقدامات اصلاح سبک زندگی در این افراد صورت گیرد، خیلی از ابتلاهای بعدی یا رخ نمی‌دهد یا به تعویق می‌افتد.

به گزارش تیتر اول، دکتر کوروش اعتماد در نشست خبری پویش ملی سلامت و غربالگری دیابت و پرفشاری خون، گفت: ماهیت خدمت در این پویش در ۱۵ دی تمام نمی‌شود؛ اما این بازه زمانی (۲۰ آبان تا ۱۵ دی) تاکید بر بالا بردن سواد سلامت افراد است. کسانی که غربالگری می‌شوند در پنج گروه بسته خدمتی و آموزشی را بر اساس نتیجه غربالگری دریافت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه این پویش در راستای برنامه سلامت خانواده اجرا شده است، تصریح کرد: این کار در بستر شبکه بهداشتی در مراکز سطح یک انجام می‌شود. بعد از شنایایی افراد در قالب پرونده الکترونیک و طبق دستورالعمل پیگیری‌های منظم و فعال توسط مراقب سلامت و پزشک خانواده آن فرد انجام می‌شود.

اعتماد افزود: تا صبح امروز (۱۸ آذر) بالغ بر ۱۰ میلیون و ۲۲۰ هزار نفر غربالگری شدند و که در بین آنها ۱۴۵ هزار نفر مشکوک به پرفشاری خون هستند که به عنوان افراد جدید شناسایی شدند، ‌ ۸۵ هزار نفر مشکوک به دیابت جدید، یک میلیون و ۷۸۰ هزارنفر در مرحله پیش فشارخون بالا و حدود ۶۰۰ هزار نفر در مرحله پیش دیابت هستند که اگر اقدامات اصلاح سبک زندگی و انجام فعالیت فیزیکی به اندازه روزی نیم ساعت و … در این افراد صورت گیرد، خیلی از ابتلاهای بعدی یا رخ نمی‌دهد یا به تعویق می‌افتد.

به گفته وی، دو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و مازندارن از نظر تعداد در رتبه‌های برتر کشوری و از نظر پوشش دانشگاه علوم پزشکی گناباد و کرمانشاه رتبه‌های اول را به دست آوردند.

او تاکید کرد: خوشبختانه در استان‌های غربی و مناطق صعب‌العبور هم پوشش برنامه قابل قبول بوده است و امیدواریم تا ۱۵ دی شتاب بیشتری بگیریم.

اعتماد در پاسخ به سوال تیتر اول درخصوص ارسال پیامک به گروه هدف انجام پویش، توضیح داد: ارسال پیامک از هفته گذشته آغاز شده و تا امروز حدود ۲۳ میلیون پیامک با سرشماره B. behdasht ارسال می‌شود که داخل هر پیامک نیز یک لینک اختصاصی خوداظهاری برای فرد وجود دارد. این پیامک برای همه شماره‌ها در همه اوپراتورها ارسال می‌شود. سن، ‌ جنس، فشارخون و قند خون افراد برای بررسی ریسک خطر سکته مغزی یا قلبی مهم است که بتوانیم پیشگیری کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگر تیتر اول مبنی بر احتمال تمدید زمان پویش، اظهار کرد: تقریبا به ۲۰  درصد جمعیت هدف رسیده‌ایم و پیش‌بینی ما این است که تا تاریخ یاد شده به ۸۰ درصد گروه هدف برسیم. نکته مهم این است که خدمات غربالگری دیابت و پرفشاری خون، جاری است و متوقف نمی‌شود و استراتژی‌های مختلف را دنبال می‌کنیم.

وی افزود: در مناطق صعب‌العبور، عشایری، محیط‌های کارگری و ادارات با جمعیت بالای ۲۰ نفر تیم‌های سیار با همکاری مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت مراجعه می‌کنند.

رئیس اداره بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه افراد باید برای سلامتی خود اهمیت قائل شوند، اظهار کرد: بیماری‌های غیرواگیر بسیار مهم است. مرگ و میر ناشی از دیابت و پرفشاری خون کم نیست اما هنوز اهمیت آن درک نشده است.

وی افزود: تفاوت مشخص و تاثیرگذاری در انجام کار بین دانشگاه‌های علوم پزشکی داریم؛ به شکلی که یک دانشگاه علوم پزشکی بالای ۵۰ درصد کار کرده است و یک دانشگاه دیگر حدود ۵ درصد اما شبکه ما منحصر به فرد است که می‌تواند کار را پیش ببرد؛ همانگونه که در زمان کرونا تا حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تزریق واکسن از همین بستر انجام شد.

گفتنی است؛ طبق اعلام قبلی مسئولان وزارت بهداشت، غربالگری دیابت و فشارخون گروه هدف از ۲۰ آبان‌ ماه شروع شده و تا ۱۵ دی‌ماه ادامه دارد و قرار است طی این پویش که همه افراد ۱۸ سال و بالاتر (متولدین قبل از ۱۳۸۴/۰۸/۰۱) ساکن در کشور گروه هدف آن هستند تحت غربالگری پرفشاری خون و دیابت قرار گیرند.

انتهای پیام

کارگروه خبری مطالب پزشکی

علم پزشکی همچون پازلی است و هدفم این است که قطعات آن را به گونه‌ای تنظیم کنم که یک تصویر کامل و جذاب از سلامتی برای شما پدید آید. به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، این راهنمایی را با انگیزه و استعداد به شما ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا