سلامت و تندرستی

علائم اولیه سرطان دهانه رحم را بشناسید

آفتاب‌‌نیوز :

دکتر قائم مقامی، فلوشیپ زنان با بیان اینکه تست غربالگری از دهانه رحم به دو روش انجام می‌شود؛ افزود: در روش سنتی، سلول‌هایی از دهانه رحم برداشته می‌شود، در حالی که در روش مایع این سلول‌ها در محلول ریخته شده و به این ترتیب، تعداد سلول‌هایی که در این روش از دهانه رحم برداشته می‌شود، بیشتر است و بر خلاف روش قدمی، سلول‌ها با وسیله دور ریخته نمی‌شود.

قائم مقامی با اشاره به اینکه بر اساس مطالعات انجام شده این دو روش تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، تصریح کرد: روش سنتی هر دو سال یک بار و پاپ اسمیر مایع به علت گران قیمت بودن، هر پنج سال یک بار انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در کشور‌های فقیر به دلیل عدم دسترسی به امکانات و آگاه نبودن مردم، میزان شیوع ابتلا به سرطان دهانه رحم بیشتر از کشور‌های توسعه یافته است، ادامه داد: در کشور‌های پیشرفته، ریسک ابتلا به این بیماری در میان زنانی که در غربالگری سرطان دهانه رحم شرکت نکرده اند بیشتر است.

قائم مقامی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا فردی که سابقه سرطان دهانه رحم را در خانواده دارد، تست پاپ اسمیر برای وی باید در فواصل کوتاه تری انجام شود، اذعان داشت: خیر؛ این افراد می‌توانند تست مذکور را در همان فاصله پنج ساله انجام دهند.
این فلوشیپ زنان در ادامه بیان داشت: این بیماری در مراحل اولیه علامت ندارد و تغیییرات سلولی با پاپ اسمیر تشخیص داده می‌شود. وقتی سرطان مهاجم می‌شود، علائم ایجاد می‌شود. لک بینی غیر عادی بعد از تماس جنسی، ترشحات آبکی فراوان، خونریزی‌های غیر طبیعی بین دو عادت ماهیانه را می‌توان به عنوان علائم بیماری مورد توجه قرار داد.

قائم مقامی با اشاره به این که پیشرفت بیماری موضعی است، بیان کرد: ممکن است به اطراف لگن فشار بیاورد و ایجاد درد سیاتیک کند. گرفتاری مثانه به صورت وجود خون در ادرار مشخص می‌شود و گرفتاری روده، خونریزی از مقعد ایجاد می‌کند. در مراحل نهایی با گرفتاری کلیه‌ها و بالا رفتن اوره، فرد ممکن است جان خود را از دست بدهد.

قائم مقامی ادامه داد: در خانم‌های بالای ۳۰ سال که آزمایش HPV شانزده هجده آن‌ها مثبت است، کلپوسکوپی انجام می‌شود. البته HPV شانزده هجده در خانمی اگر مثبت باشد، دلیل سرطان نیست؛ زیرا ۸۰ درصد خانم‌ها زیر ۵۰ سالگی این آزمایش در آن‌ها مثبت می‌شود که در عرض یک یا دو سال با کمک سیستم ایمنی بدن، عفونت ویروسی از بین می‌رود. این افراد حتما نیاز به پیگیری دارند و یک‌سال بعد و سپس دوسال بعد باید تست را تکرار کنند.

این فلوشیپ زنان با بیان این که ویروس پاپیلوما را می‌توان با روش پاپ اسمیر تشحیص داد، اذعان داشت: در حال حاضر برای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) واکسن موجود است. واکسن گاردایسل که بیشتر در دسترس می‌باشد، بر روی ویروس ۱۸-۱۶ و ۱۱،۶ موثر است.

کارگروه خبری مطالب پزشکی

علم پزشکی همچون پازلی است و هدفم این است که قطعات آن را به گونه‌ای تنظیم کنم که یک تصویر کامل و جذاب از سلامتی برای شما پدید آید. به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، این راهنمایی را با انگیزه و استعداد به شما ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا