ورزش و نشاط

خطر واردات روزانه 18 میلیون لیتر بنزین را جدی بگیریم

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری تیتر اول، بر اساس اظهار نظر و گزارشات مسئولین در حال حاظر میزان بنزین مصرفی کشور از میزان تولید آن بیشتر می باشد و این امر باعث شده است که کشورمان تبدیل به واردکننده شود درحالی که در گذشته صادرکننده بنزین بوده است بنابراین شایسته است مسئولین به بررسی بروز این پدیده بپردازند و تصمیمات لازم برای حل مشکل رو اتخاذ کند.

طبق بررسی های صورت گرفته در راستای افزایش مصرف بنزین حداقل در ۳ سال گذشته شاهد رشد حداقل ۱۵ درصدی مصرف بنزین در کشور هستیم و براساس مصرف ۱۲۰ میلیون لیتر بنزین در سال گذشته و بافرض افزایش ۱۰ درصدی ، میزان مصرف بنزین در سال جاری به ۱۳۲ میلیون لیتر در روز خواهد رسید .

طبق آمار اعلامی توسط وزیر نفت شاهد رشد ۲۰ درصدی تولید بنزین در ۳ سال گذشته بوده ایم که میزان تولید به ۱۱۴ میلیون لیتر در روز رسیده است و شایان ذکر است که در دوران پیک مصرف وزارت نفت به بهترین نحو تامین بنزین را مدیریت کرده و کشور دچار هیچگونه مشکل نشده است.

خطر واردات 18 میلیون لیتر بنزین در کمین است

دولت تمام تلاش خود را در زمینه تامین بنزین کرده ولی متاسفانه پیش بینی می شود که در سال جاری با ناترازی حدود ۱۶ میلیون لیتری بنزین در روز مواجهه شود که در جهت حل این معضل سه راهکار پیشنهاد می گردد که عبارتند از : ساخت پالایشگاه ، واردات بنزین و مدیریت مصرف که در ادامه به اختصار به بررسی هر یک از راهکارها پرداخته می شود.

بررسی راهکار اول : ساخت پالایشگاه زمان‌بر و هزینه بر می باشد و اگر دلت بخواهد پالایشگاهی همچون پالایشگاه اصفهان تاسیس کند زمانی ح ۵ ساله و حدود ۱۰ میلیارد دلار هزینه برآورد می‌گردد که این راهکار برای حل ناترازی بنزین در کوتاه مدت پیشنهاد نمی گردد ولی در دراز مدت ارزش سرمایه گذاری دارد.

خطر واردات روزانه 18 میلیون لیتر بنزین را جدی بگیریم

بررسی راهکار دوم : واردات بنزین برای کشور تبعات همچون ارزبری ، کسری بودجه و تورم را به دنبال دارد و اگر دولت بخواهد ناترازی ۱۶ میلیون لیتری بنزین را با این راهکار جبران کند باید سالانه ۴ میلیارد دلار برای بنزین هزینه کند .

بررسی راهکار سوم : مدیریت مصرف یعنی اسقاط خودروها، تولید و واردات سالانه یک میلیون خودرو باکیفیت، ارتقای پالایشگاه‌های موجود، توسعه سوخت‌های جایگزین CNG و جلوگیری از قاچاق بنزین که در این پرونده به بررسی موارد ذکر شده در ادامه خواهیم پرداخت.

خطر واردات روزانه 18 میلیون لیتر بنزین را جدی بگیریم

حال می خواهیم به بررسی یکی از سوالات پر تکرار که چرا تا به حال پالایشگاه سازی صورت نگرفته است بپردازیم.

همانطور که قبل تر اشاره شد امر پالایشگاه سازی سناریویی است که در بلند مدت می‌تواند منجر به حل ناترازی بنزین شود اما یکی از دلایلی که تا به حال این راهکار عملی نشده است وزیر اسبق نفت جناب آقای بیژن زنگنه است که اساسا پالایشگاه سازی را کثافت کاری می خواند و مجدد اخیرا به این موضوع اشاره کرده است و آن را غیر اقتصادی خوانده است
حال می‌خواهیم به بررسی ساخت پالایشگاه در یکی از کشور های آسیایی بپردازیم.

خطر واردات روزانه 18 میلیون لیتر بنزین را جدی بگیریم

طبق تحقیقات صورت گرفته کشور چین با واردات ۱۱.۴ میلیون بشکه در روز و پالایش بالای ۱۷ میلیون بشکه جز کشورهای پیشرو در حوزه توسعه زنجیره ارزش نفت خام است که بین سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ با سرمایه گذاری بیش از ۵۸ میلیارد دلاری به منظور ساخت پالایشگاه توانسته حدود ۲.۴ میلیون بشکه در روز به طرفیت پالایشی خود اضافه نماید و قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ ظرفیت پالایشی خود را به ۲۰ میلیون بشکه در روز افزایش دهد. 

نمونه هایی از طرح های به بهره برداری رسیده بین سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ پالایشگاه ژیجیانگ ( فاز اول و دوم ) و هنگلی با ظرفیت ۲۰ و ۴۰ میلیون تن در سال و حجم سرمایه گذاری ۱۱.۴ و ۴۰ میلیارد دلار می باشند.

خطر واردات روزانه 18 میلیون لیتر بنزین را جدی بگیریم

حال می خواهیم به بررسی موضوع پالایشگاه سازی در دولت سیزدهم بپردازیم. 

دولت سیزدهم تکمیل شدن پروژه های پالایشی را از الویت های خود می داند که در این راستا جواد اوجی وزیر نفت گفت : دولت سیزدهم توجه به تکمیل پروژه‌های پالایشی را از اولویت‌های خود می‌داند به طوری که جواد اوجی وزیر نفت در این باره گفت: توسعه ظرفیت پالایش و پتروپالایش نفت خام و میعانات گازی کشور قریب به ۳.۲ میلیون بشکه در روز است و نفت و میعانات گازی تولیدی خود را اکنون به‌صورت نفت خام صادر می‌کنیم.

خطر واردات روزانه 18 میلیون لیتر بنزین را جدی بگیریم

این خام‌فروشی افزون بر اینکه ما را از ایجاد ارزش افزوده بی‌نصیب می‌کند، در سال‌های اخیر پاشنه آشیل کشور و سبب آسیب‌پذیری کشور در حوزه تحریم‌ها شده است. 

افزون بر اینها با توجه به شدت مصرف انرژی در کشور، به‌منظور تأمین امنیت انرژی کشور و پوشش کامل نیاز داخلی به فرآورده‌های نفتی، احداث پالایشگاه‌های جدید ضرورتی انکارناپذیر است که مکرر مورد تأکید رهبر انقلاب و ریاست جمهوری نیز بوده است.

خطر واردات روزانه 18 میلیون لیتر بنزین را جدی بگیریم

در ادامه در راستای ۸ طرح پالایشی و پترو پالایشی در حال اجراست که اوجی وزیر نفت گفته بود از ابتدای استقرار دولت سیزدهم، توجه ویژه‌ای به این امر شد و خوشبختانه ما اقدام‌های متعددی را در طول یک سال و نیم گذشته انجام دادیم.

 در چارچوب قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی، ۸ طرح پالایش و پتروپالایش میعانات گازی و نفت خام با ظرفیت ۱۴۶۰ هزار بشکه در روز و سرمایه‌گذاری ۲۸.۶ میلیارد دلار در دست پیگیری و اجرا است.

انتهای پیام/

تیم تحریریه مطالب ورزشی

با تمرکز بر ورزش‌های آبی و آب‌وهوایی، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی مطالبی درباره‌ی تکنیک‌ها و آموزش‌های شنا، اسکوبا و ران‌دوزی می‌پردازم. هدفمندی خود را در بهبود مهارت‌های آبی و لذت بیشتر در ورزش‌های آبی قرار می‌دهم. همراه با من را بپذیرید و به دنیای ماجراجویی و هیجان در آب‌وهوایی نفس بکشید.
دکمه بازگشت به بالا