بین الملل

حمایت بولیوی از شکایت آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی

وزارت خارجه بولیوی حمایت خود را از شکایت آفریقای جنوبی در دادگاه کیفری بین‌المللی علیه رژیم صهیونیستی به دلیل جنایت‌های مربوط به کشتارجمعی در نوار غزه اعلام کرد.

به گزارش تیتر اول، وزارت امور خارجه بولیوی اعلام کرد، بولیوی که به کنوانسیون کشتارجمعی پایبند است، اقدام آفریقای جنوبی در این زمینه را گامی تاریخی در دفاع از ملت فلسطین و مسأله فلسطین تلقی می‌کند که باید از سوی جامعه جهانی حمایت شود.

براساس گزارش سایت خبری روسیا الیوم، این وزارتخانه همچنین اعلام کرد بولیوی با شراکت آفریقای جنوبی، بنگلادش، کومور و جیبوتی در هفدهم نوامبر گذشته درخواستی را به دادگاه کیفری بین‌المللی برای تحقیق درخصوص اوضاع اراضی فلسطینی ارائه کردند.

بولیوی اولین کشور در آمریکای لاتین است که حمایت خود را از شکایت آفریقای جنوبی اعلام کرده است.

آفریقای جنوبی اخیرا شکایتی را علیه رژیم صهیونیستی به اتهام نسل‌کشی در غزه در دیوان کیفری بین‌الملل تنظیم کرده است. در این شکایت ۸۴ صفحه‌ای، استدلال شده که کارزار نظامی رژیم صهیونیستی علیه غزه ناقض الزامات و تعهدات بر اساس کنوانسیون نسل‌کشی ۱۹۴۸ است که نسل‌کشی را اقدامی با هدف تخریب به صورت کلی یا جزئی، در سطح ملی، نژادی، قومی یا مذهبی معنا کرده است.

آفریقای جنوبی، اقدامات رژیم صهیونیستی در غزه را نسل‌کشی می‌داند چون با هدف تخریب یک بخش قابل توجهی از جمعیت این باریکه است.

رژیم صهیونیستی بلافاصله این پرونده را بی‌پایه و اساس خواند اما بر خلاف پرونده‌های قبلی در دادگاه‌های بین‌المللی تصمیم گرفته تا در مقابل دادگاه حاضر شود چون امضاکننده این کنوانسیون است.

دولت آفریقای جنوبی از دادگاه خواسته تا اقدامات موقت فوری، از جمله دستور توقف عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در غزه را در حالی که پرونده در جریان است، ارائه کند.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا شکایت آفریقای جنوبی در دیوان لاهه را رد کرده و جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در این باره گفته بود: ما این شکایت را بی‌ارزش، معکوس و کاملا بدون هیچ مبنایی در حقیقت می‌دانیم.

اما کشورهای حامی فلسطین شامل ترکیه و اردن از این پرونده حمایت کرده‌اند.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه علوم بین المللی

به عنوان نویسنده اخبار بین‌المللی، رویدادهای جهانی را به صورتی جذاب و تحلیلی برای شما به تصویر می‌کشم. با استفاده از تجربه و دانشم، شما را در جریان آخرین تحولات جهانی قرار می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا