توصیه هلال احمر به حجاج ایرانی در مکه/ ارائه بیش از 300 هزار خدمت به زائران

ستاد عملیات بهداشت و درمان هلال احمر در حج تمتع 1403؛ با صدور اطلاعیه شماره 5، ضمن هشدار نسبت به افزایش دما در ایام تشریق و خطر گرمازدگی برای زائران کشورمان و توصیه به رعایت نکات ایمنی در این خصوص، از ارائه بیش از 303 هزار خدمت بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی در عربستان تا امروز خبر داد.

به گزارش تیتر اول، اطلاعیه شماره 5 ستاد عملیات بهداشت و درمان هلال احمر در حج تمتع 1403 به شرح زیر است:

1- از شروع عملیات بهداشتی و درمانی هلال احمر در حج تمتع سال جاری، 303 هزار و 496 خدمت به زائران ارائه شده که از این میزان، 266 هزار و 132 خدمت در مکه و 37 هزار و 364 خدمت در مدینه ارائه شده است. در حال حاضر 31 زائر در بیمارستان هلال احمر و 17 زائر در بیمارستان سعودی بستری هستند.

2- طبق هماهنگی های انجام شده، 40 زائر پزشک متخصص، پزشک عمومی و پرستار در حج 1403 حضور دارند که از ظرفیت آنها برای ارائه خدمات داوطلبانه بهداشتی درمانی به حجاج ایرانی استفاده خواهدشد.

3- بر اساس پیش بینی عربستان در ایام تشریق امسال درجه حرارت هوا گرم تر از سال قبل خواهد بود و دمای هوا به 48 تا 50 درجه می رسد.  درحال حاضر دمای هوای عربستان بین 43 تا 44 درجه است و طبق پیش بینی های هواشناسی، روزهای گرم تری در عربستان در پیش است که ستاد عملیات بهداشتی و درمانی هلال احمر در همین راستا برنامه هایی برای جلوگیری از گرمازدگی زائران  با ریسک بالا در نطر گرفته است.

4- مهم ترین نکته برای جلوگیری از گرمازدگی زائران، مصرف آب و مایعات فراوان است. به طور معمول در شرایط آب و هوای شرجی که در مکه حاکم است، زائران در طول روز ممکن است تعریق داشته باشند اما این تعریق محسوس نباشد، یعنی بدن در حال از دست دادن آب است، اما زائران  متوجه آن نمی شوند. پس نکته مهم برای پیشگیری از گرمازدگی، مصرف آب فراوان است.

5- توصیه می شود که زائران عزیز، هم خانم ها و هم آقایان از کرم های ضد آفتاب و عینک آفتابی استفاده کنند به جز چند روزی که زائران مُحرم هستند و از نظر شرعی محدودیت وجود دارد، در بقیه شرایط استفاده از کرم های ضد آفتاب توصیه می شود. استفاده از کلاه های لبه دار و ترجیحاً سفید رنگ برای اینکه صورت را بپوشاند و حتی کلاه های دور لبه که بتواند پوشش پشت گردن را برای جلوگیری از آفتاب سوختگی ایجاد کند، توصیه می شود.

6- توصیه مهم دیگر، عدم تردد زائران در طول روز و انجام اعمال و زیارت ها بعد از غروب آفتاب است تا زائران دچار گرمازدگی نشوند.

گفتنی است که 380 نفر کادر بهداشتی و درمانی هلال احمر برای خدمت به زائران کشورمان در عربستان حضور دارند. (به ازای هر 600 زائر یک پزشک انتخاب شده تا خدمات بهداشتی و درمانی را ارائه دهند.) این کادر شامل پزشکان، پرستاران، امداگران و … هلال احمر با فعالیت 24 ساعته، آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی هستند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا