استان ها

توسعه صنایع‌دستی در برنامه هفتم توسعه لحاظ شود

تیتر اول/اصفهان هنرمند پیشکسوت رشته قلم‌زنی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه هیچ نامی از صنایع دستی و حمایت از آن نبوده است، گفت: امروز از وزیر به‌عنوان نماینده مردم در هیئت دولت درخواست داریم که در برنامه هفتم توسعه صنایع دستی را به صورت ویژه در نظر بگیرند.

منصور حافظ پرست در ویژه‌برنامه روز جهانی صنایع دستی که عصر امروز شنبه (۲۰ خردادماه) در هتل عباسی اصفهان برگزار شد، با اشاره به آیه «ان الله جمیل و یحب الجمال»، اظهار کرد: دست خدا از آستین هنرمند بیرون آمده و اثر هنری را خلق می‌کند، اثری که زبان بین‌المللی است و نیاز به ترجمه ندارد، چراکه خود به خود ارتباط را با مخاطب ایجاد می‌کند.

این هنرمند پیشکسوت قلم‌زنی به چالش‌های صنایع دستی اشاره کرد و گفت: رایزن‌های اقتصادیِ ما در خارج از کشور، کمتر از توانمندی‌های هنرمندان صنایع دستی اطلاع دارند؛ لذا فعالیت شایسته‌ای در معرفی آثار و محصولات صنایع دستی ندارند و نمی‌توانند جذب مشتری و سرمایه کنند، درحالی‌که در سمت مقابل، کشورهای خارجی در حال اغوا و دعوت از هنرمندان برای  مهاجرت هستند و امروز تعداد زیادی از هنرمندان در حال مهاجرت هستند؛ بنابراین خواهشمندیم که به هنرمندان صنایع دستی و به ویژه جوانان این حوزه بیشتر توجه شود، این جوانان را پرورش دهید و دانشگاه‌های صنایع دستی فعال‌تر شوند تا نسل جدید و خون تازه به رگ‌های این صنعت تزریق شود.

او افزود: در برنامه ششم توسعه هیچ نامی از صنایع دستی و حمایت از آن نبوده و امروز از وزیر به‌عنوان نماینده مردم در هیئت دولت درخواست داریم که در برنامه هفتم توسعه صنایع دستی را به صورت ویژه در نظر بگیرند، همچنین بحث حذف معافیت‌های مالیاتی هنرمندان به تازگی توسط وزیر اقتصاد طرح شده، مالیات مهم است، اما اول خلق ثروت است بعد مالیات. صنایع دستی و هنرمندان این عرصه نقش مهمی در خلق ثروت و ارزش افزوده دارند و باید کار آن‌ها را با ارائه تسهیلات آسان کرد، نه اینکه سنگ پیش پای آنها گذاشت.

حافظ پرست با بیان اینکه پیش از این ۲۳ رشته تحت پوشش بیمه بود و بعد ۱۸ رشته حذف شد، تصریح کرد: امروز تنها ۵ رشته تحت پوشش بیمه مانده که این‌ها هم در حال حذف است، درحالی‌که باید بیمه تکمیلی برای هنرمندان برقرار شود.

او ادامه داد: در دفتر مسئولان وزارت میراث فرهنگی، استانداری و شهرداری، باید آثار صنایع دستی و تاریخی شهر وجود داشته باشد تا ارج و اهمیت مسئولان به میراث و صنایع دستی کشور و منطقۀ خود را نشان دهد، همچنین پیش از این مرسوم بود که وقتی هنرمندی به شهر می‌آمد کلید شهر به‌صورت نمادین به او اهدا کنند، اما امروز این رسم از یاد رفته است، درحالی‌که کار زیبایی بود که خوب است استمرار داشته باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا