عمومی

تشکیل ۱۳۶ پرونده قضایی برای متخلفان عرضه فرآورده‌های دامی – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

مهدی فیضی در گفت‌و گو با خبرنگار آنلاین، اظهار کرد: اداره کل دامپزشکی استان اردبیل با هدف تأمین امنیت غذایی پایدار و حفظ و حراست از بهداشت و سلامت عمومی تلاش می‌کند تا وظیفه خطیر و بی نظیر خود را به شکل شایسته انجام دهد.

وی تلاش این مجموعه را در رونق بخشیدن به تولید ملی و کمک به صادرات محصولات خام دامی یادآور شد و تصریح کرد: اداره کل دامپزشکی استان اردبیل بر کشتار دام از مرحله تهیه تا مرحله استحصال آن نظارت می‌کند و در کنار نظارت بر کشتار بهداشتی و شرعی دام، سعی دارد در حوزه دام و طیور نیز با بیماری‌های مختلف مقابله کند.

مدیرکل دامپزشکی اردبیل گفت: مقابله با بیماری‌هایی همچون نیوکاسل، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و سایر بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در اولویت برنامه‌های پیشگیرانه دامپزشکی قرار گرفته که انتظار می‌رود در این حوزه حرکت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به شکل مطلوب و مناسب انجام شود.

فیضی افزود: ما با فعالیت‌های متنوع خود به مردم این اطمینان را می‌دهیم که در سر سفره خود غذای سالمی را تهیه کرده و مصرف کنند و هیچ نگرانی از بابت بهداشت و سلامت مواد غذایی به ویژه فرآورده‌های دامی نداشته باشند.

وی در مورد کشتارگاه‌های غیرمجاز و جمع‌آوری بساط این کشتارگاه‌ها در مسیر جاده‌ها و مراکز عرضه گوشت خاطرنشان کرد: در ۳.۵ ماهی که مسئولیت اداره کل دامپزشکی استان را بر عهده داشتم با همکاری دستگاه قضائی نسبت به تشکیل ۱۳۶ پرونده تخلف در این حوزه اقدام شده است.

فیضی از پلمب ۱۱ مرکز عرضه فرآورده‌های خام دامی در سطح استان خبر داد و اضافه کرد: با همکاری دادستان‌های شهرستان‌های مختلف به ویژه مرکز استان با هدف حفظ سلامت مردم برخورد با عرضه‌کنندگان گوشت غیرمجاز و فرآورده‌های خامی دامی ناسالم در اولویت برنامه‌ریزی‌ها قرار گرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: تلاش ما بر این است تا در کنار این امر، به روند صادرات این محصولات نیز نظارت داشته باشیم تا سالم‌سازی فضای عرضه محصولات خام دامی در سطح استان رقم بخورد.

مدیرکل دامپزشکی اردبیل از اهالی استان خواست تا از خرید گوشت و حتی کباب از مراکز عرضه بین راهی خودداری کرده و حتی با مشاهده آنلاین دامپزشکی نسبت به تهیه گوشت اقدام کنند.

وی در ادامه یادآور شد: اگر تقاضایی وجود نداشته باشد، کشتار غیرمجاز بین راهی به حداقل می‌رسد و ما قطعاً شاهد برچیده شدن بساط این کشتارها در شهرهای مختلف خواهیم بود.

فیضی تصریح کرد: در کنار نظارت بر ذبح شرعی و بهداشتی دام، سعی ما بر این است تا در عرضه مواد خام دامی در سطح شهر و روستا نیز بر فرآیند کار نظارت مستمری داشته باشیم.

واکسیناسیون رایگان دام و طیور در استان اردبیل

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل در مورد واکسیناسیون دام و طیور گفت: ما در سطوح مختلف این واکسیناسیون را انجام می‌دهیم تا مقابله واقعی با بیماری نظیر تب برفکی و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را شاهد باشیم.

وی افزود: همکاران ما با مراجعه به دامداری‌ها اعم از صنعتی و سنتی سعی دارند تا به صورت رایگان عملیات واکسیناسیون را انجام داده و شرایط بهتری را در کنترل این بیماری‌ها شاهد باشیم.

فیضی خاطرنشان کرد: در بحث طیور برای مقابله با بیماری ویروسی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان عملیات واکسیناسیون در همه مرغداری‌ها آغاز شده و انتظار می‌رود با همراهی صاحبان این مجموعه‌ها روند کار به شکل مطلوب اتفاق بیفتد.

مدیرکل دامپزشکی اردبیل اضافه کرد: همکاران ما با توجه به سرمای پاییزی و بارش‌های احتمالی عملیات واکسیناسیون را در دام و طیور به صورت رایگان آغاز کردند تا همه واحدهای دامی و مرغداری‌های استان با همکاری دامپزشکی به تزریق واکسن دام و طیور کمک کرده تا کمترین نگرانی را در شیوع بیماری فصلی شاهد باشیم.

دکمه بازگشت به بالا