عمومی

بیست دی‌ماه برگزیدگان جشنواره‌ی قلم وکیل معرفی می‌شوند

مراسم اختتامیه اولین جشنواره قلم وکیل در تاریخ بیستم دی ماه ساعت۱۱ در ساختمان اتحادیه‌ی کانون‌های وکلای دادگستری ایران با حضور خالقان آثار برتر و برخی از وکلای فعال در حوزه‌ی رسانه برگزار می‌شود. فراخوان اولین جشنواره قلم وکیل با هدف گفتمان سازی در نهاد وکالت و توسعه‌ی مشارکت وکلا در موضوعات صنفی و مشکلات اجتماعی مرتبط با حوزه‌ی حقوق شهروندی و نهاد وکالت در فروردین ماه ۱۴۰۲ منتشر شد. هیأت داوران از شصت و سه اثر ارسال شده به دبیر خانه جشنواره پنج اثر را واجد عنوان اثر برگزیده دانسته و در مراسم اختتامیه از صاحبان آثار تجلیل می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران(اسکودا)، در این مراسم از برگزیدگان جشنواره با اهدای تندیس و لوح یادبود تقدیر به عمل خواهد شد.

فراخوان این جشنواره در ۱۸ موضوع منتشر و از وکلای دادگستری، کارآموزان وکالت و فارغ‌التحصیلان رشته حقوق دعوت به عمل آمد تا آثار و مقالات خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. بر این اساس ۶۳ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و در نهایت ۲۵ اثر به مرحله داوری و ارزیابی رسیدند.

سرفصل‌ها و موضوعات مربوط به آثار این جشنواره به شرح زیر اعلام شده بود: ۱- شناسایی راهکارهای بازتعریف پایگاه اجتماعی کانون وکلا و نهاد وکالت ۲- منظور از استقلال کانون وکلا و وکیل مستقل چیست؟ ۳- اثربخشی مفاد سوگندنامه‌ وکلا در رفتار حرفه‌ای وکلا ۴- ارتباط استقلال کانون وکلا با حقوق ملت ۵- دادرسی عادلانه در تقابل با تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری ۶- منظور از اخلاق حرفه‌ای وکیل چیست؟ ۷- ضرورت و آثار ارتباط نهاد وکالت با سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و غیردولتی ۸- نقش رسانه در تعرفه نهاد وکالت ۹- تالی فساد و مشکلات اعمال و اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار بر نهاد وکالت ۱۰- تطبیق و مقایسه‌ جایگاه نهاد وکالت و کانون وکلا در ایران و سایر کشورها ۱۱- خود انتظامی وکلا و مراجع انتظامی کانون وکلا، دخالت یا نظارت! ۱۲- بزرگداشت سالروز استقلال کانون وکلا تکلیفی قانونی یا مراسمی صنفی! ۱۳- تاریخچه نهاد وکالت از مشروطه تا به امروز ۱۴- صندوق حمایت وکلای دادگستری و لزوم باز تعریف و به‌روزرسانی وظایف و اختیارات این نهاد ۱۵- اتحادیه کانون‌های وکلا و نقش آن در انسجام‌بخشی به نهاد وکالت ۱۶- تالی فساد و مصادیق نقض اصول کانون وکلای مستقل در آیین‌نامه ۱۴۰۰ ۱۷- نقش مدیران نهاد وکالت در حفظ استقلال کانون وکلا ۱۸- مفهوم و تعریف استقلال کانون وکلا

* دبیر جشنواره

دکمه بازگشت به بالا