بین الملل

انتقاد پالتیکو از دورهمی بی‌حاصل رهبران اروپا

ناتوانی رهبران اروپا در نشست اخیر اسپانیا و همچنین غیبت برخی چهره‌های کلیدی مانند رهبران باکو و آنکارا، باعث شد تا نشست جامعه سیاسی اروپا با شکست مواجه شده و دستاورد خاصی نداشته باشد.

به گزارش تیتر اول، به نقل از پالتیکو، نشست «جامعه سیاسی اروپا» با حضور نزدیک به ۵۰ رهبر اروپایی و ده‌ها مشاور و راهنما در حالی به پایان رسید که هیچ پیشرفت چشمگیری در رسیدگی به مناقشات حاصل نشد.

کارشناسان پیشبینی می‌کردند که در نشست جامعه سیاسی اروپا که با پیگیری شخص امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه برگزار شد، میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان صلح ایجاد شده، تنش‌ها در بالکان کاهش یافته و یک گفتگوی استراتژیک درباره امنیت این قاره مطرح شود.

رهبران اروپایی در این نشست به مسئله اوکراین پرداختند، اما به دلیل غیبت بازیگران کلیدی در این اجلاس، در دیگر حوزه‌ها دستاوردی نداشتند.

با غیبت الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، امید حاضران برای رسیدگی به وضعیت انسانی در قره‌باغ کوهستانی نقش بر آب شد. رهبران اروپا سعی داشتند نخستین دیدار علی‌اف و نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان را پس از حمله باکو به قره‌باغ، برگزار کنند؛ حمله‌ای که به مهاجرت بیش از ۱۰۰ هزار ساکن ارمنی‌تبار قره‌باغ به ارمنستان منجر شد.

باکو فرانسه را به جانب‌داری در مذاکرات متهم کرده و در نهایت تنها به شرطی حاضر به گفتگو شد که این مذاکرات در بروکسل و تحت نظارت اتحادیه اروپا برگزار شود.

تلاش‌های حاضران در این نشست برای حل مناقشه میان کوزوو و صربستان هم به طریق مشابه با شکست مواجه شد. رئیس‌جمهوری کوزوو از گفتگو با همتای صرب خود سر باز زد و شرط این گفتگو را تحریم‌ شدن بلگراد دانست.

بی‌حاصلی این نشست غیررسمی آنجا به اوج رسید که اسپانیا به عنوان میزبان این اجلاس، یک کنفرانس خبری برنامه‌ریزی‌شده را در دقایق آخر لغو کرد؛ کنفرانسی که حدود ۷۰۰ خبرنگار این اجلاس منتظر آن بودند. همچنین قرار بود در این کنفرانس بیانیه پایانی و رسمی این اجلاس قرائت شده و سرپرستی «جامعه سیاسی اروپا» از اسپانیا به انگلیس تحویل داده شود.

عدم اشتیاق رهبران اروپا برای شرکت در این نشست از همان ابتدا روشن بود. رهبران آلمان و ایتالیا از گفتگو با خبرنگاران خودداری کردند و حتی امانوئل ماکرون که ایده تشکیل جامعه سیاسی اروپا را داده بود، در هنگام ورود به سالن اجلاس خبرنگاران را نادیده گرفت!

اسپانیا از ارائه توضیحات درباره دلیل لغو کنفرانس مطبوعاتی رسمی این اجلاس خودداری کرد و یک دیپلمات اروپایی در این باره گفت: مشکل خاصی رخ نداد، اما دلیل خاصی هم برای بیانیه مطبوعاتی وجود نداشت. اینجا بازاری است که رهبران اروپا در آن زد و بند می‌کنند!

انتهای پیام

نویسنده تحریریه علوم بین المللی

به عنوان نویسنده اخبار بین‌المللی، رویدادهای جهانی را به صورتی جذاب و تحلیلی برای شما به تصویر می‌کشم. با استفاده از تجربه و دانشم، شما را در جریان آخرین تحولات جهانی قرار می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا