سلامت و تندرستی

ابتلای کودکان به سنگ کلیه و راه‌کارهای درمانی آن

درمان سنگ کلیه در نوزادان و کودکان بستگی به اندازه و نوع سنگ دارد. در مرحله اول متخصص سعی می کند از یک روش کم تهاجمی مانند دارو برای درمان استفاده کند. اگر سنگ بزرگ باشد، جراحی توصیه می شود. جراحی نیز به روش های مختلفی انجام می شود که در این مقاله از دانشکده پزشکی به آنها اشاره شده است.

علت سنگ کلیه در کودکان چیست؟

سنگ کلیه رسوبات نمک، نمک و مواد معدنی است. در واقع وقتی ادرار غلیظ می شود این مواد تبدیل به کریستال و سپس سنگ می شوند. این مشکل در بزرگسالان شایع تر است، اما برخی از کودکان در هر سنی ممکن است از آن رنج ببرند. بروز این بیماری در کودکان عمدتاً به دلایل ژنتیکی و زمینه ای است. در کودکان، احتمال سنگ کلیه افزایش می یابد:

اختلالات دستگاه ادراری

برخی از کودکان از نقص در سیستم ادراری رنج می برند. این مشکل می تواند مجاری ادراری را مسدود کند. تجمع ادرار نیز زمینه ساز تشکیل سنگ کلیه است.

رژیم غذایی ناسالم

مصرف زیاد نمک و شیرینی باعث ایجاد سنگ کلیه در کودکان می شود. غذای غنی از نمک باعث تشکیل سنگ های کلسیمی در سیستم ادراری می شود.

عدم ورزش

عامل مهمی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، بی حرکتی کودکان است. اضافه وزن و چاقی در کودکان در حال افزایش است، بنابراین آنها مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

کم آبی بدن

هر چه مایعات کمتری بنوشید، ادرارتان اسیدی تر و غلیظ تر خواهد بود. به همین دلیل خطر ابتلا به سنگ کلیه نیز افزایش می یابد.

اختلالات متابولیک

یکی از شایع ترین علل ایجاد سنگ کلیه در کودکان، اختلالات متابولیک است. این مشکل می تواند باعث دفع بیش از حد کلسیم از طریق ادرار شود، بنابراین کودک مستعد ابتلا به سنگ های کلسیمی است. دفع بیش از حد سیستین از طریق ادرار به دلیل کمبود آنزیم در تجزیه اگزالات عامل دیگری است که خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد. این ماده می تواند باعث ایجاد کریستال در ادرار شود. سیستین همچنین یک آمینو اسید (یکی از اجزای پروتئین) است که در منابع غذایی مانند لبنیات، تخم مرغ، پیاز و کلم یافت می شود.

اندازه این سنگ ها از یک اینچ تا چند سانتی متر متغیر است. سنگ های کوچک معمولاً با جریان ادرار از بدن خارج می شوند. بیمار در هنگام حرکت و عبور از آنها دچار درد و شاید کمی خونریزی می شود. اما سنگ های بزرگتر نیاز به درمان دارند. در غیر این صورت ممکن است مشکلات دیگری مانند انسداد مجاری ادراری یا عفونت ادراری ایجاد شود. اگزالات یک ماده طبیعی است که در بیشتر غذاها یافت می شود.

برای تعیین وقت و مشاوره آنلاین با متخصص اطفال و کلیه می توانید به سایت نوبت دهی درمانکده مراجعه کنید. در این سایت مشاوره با کارشناسان به صورت متنی و صوتی انجام می شود. همچنین با ارائه اطلاعات از متخصصین شانس بیشتری برای انتخاب پزشک متخصص خواهید داشت.

علت سنگ کلیه در کودکان زیر یک سال چیست؟

سنگ کلیه در نوزادان نارس با وزن کم بیشتر شایع است. قرار گرفتن در دستگاه اکسیژن و مصرف برخی از داروهای پزشکی خطر ابتلا به این بیماری را در آنها افزایش می دهد. همچنین خوب است بدانید که بین سنگ کلیه و شیرخشک رابطه معناداری وجود دارد. شیرخشک هایی که حاوی ملامین هستند، خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان زیر یک سال افزایش می دهند. ملامین یک ماده شیمیایی آلی است که حاوی مقدار زیادی نیتروژن است. این ماده به طور غیرواقعی سطح بالایی از پروتئین را در غذا نشان می دهد.

سنگ کلیه در کودکان چگونه درمان می شود؟

بسته به نوع و اندازه سنگ، پزشک متخصص روش درمان را توصیه می کند:

نوشیدن مایعات

اگر سنگ کوچک است به بیمار توصیه می شود مایعات بنوشد و به عنوان اولین راه حل ورزش کند. به این ترتیب سنگ حرکت می کند و با ادرار دفع می شود. درد و خونریزی خفیف مستثنی نیست. همچنین پزشک به شما توصیه می کند که مایعات بنوشید تا ادرار خود را رقیق کرده و از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کنید.

محلول سنگ کلیه برای کودکان

محلول خوراکی پلی سیترات پتاسیم برای درمان سنگ کلیه در کودکان مورد توجه قرار گرفته است. در ابتدا مقدار دارو با توجه به وزن کودک مشخص خواهد شد به طوری که برای هر کیلوگرم یک میلی لیتر دارو در نظر گرفته می شود. سپس با اندازه گیری pH ادرار مقدار دارو افزایش می یابد.

برای رزرو نوبت با بهترین پزشک کلیه در تهران می توانید از خدمات آنلاین کلینیک سلامت استفاده کنید. درمانکده یک مرکز درمانی نیست اما با متخصصان در سراسر استان تهران همکاری می کند. با مراجعه به وب سایت این مجموعه به راحتی می توانید به صورت آنلاین با پزشک متخصص نوبت بگیرید.

خرد کردن سنگ کلیه در کودکان

این تکنیک از امواج صوتی برای شکستن سنگ و شکستن آن به قطعات کوچکتر استفاده می کند. سپس سنگ های کوچک با ادرار دفع می شوند. این روش درمانی نسبتاً دردناک است و بین 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.

جراحی سنگ کلیه

گاهی اوقات سنگ کلیه به قدری بزرگ است که مجرای ادرار را مسدود کرده و باعث عفونت مجاری ادراری می شود. معمولا برای برداشتن این سنگ ها از جراحی استفاده می شود. این عمل را می توان با یورتروسکوپی، از راه پوست و جراحی باز انجام داد.

اورتروسکوپی

در این تکنیک از یک دوربین خوب و یک ابزار سبد مانند برای یافتن و برداشتن سنگ ها استفاده می شود. دوربین و ابزار پزشکی از طریق مثانه و مجاری ادراری به کلیه ها هدایت می شوند. اگر سنگ ها بزرگ باشند ابتدا با لیزر به قطعات کوچکتر خرد می شوند. این عمل نیازی به بستری شدن ندارد و بیمار همان روز مرخص می شود.

جراحی سنگ کلیه از راه پوست PCNL

این روش نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در طی آن یک برش یک سانتی متری روی پوست در ناحیه کمر یا پهلو ایجاد می شود. دوربین و ابزار پزشکی از طریق این شکاف به سمت سنگ کلیه نشانه می رود. ابزار پزشکی به دلیل قدرت مکش خود می تواند سنگ را جدا کند. به این ترتیب بیمار به مدت ۲ تا ۴ روز نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

جراحی باز برای درمان سنگ کلیه

در حال حاضر کمتر به استفاده از این روش توجه می شود. اگر سنگ کلیه بسیار بزرگ است و به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد، جراحی باز به عنوان یک راه حل موثر توصیه می شود.

چگونه به صورت آنلاین از متخصص اورولوژیست وقت بگیریم؟

برای رزرو آنلاین پزشک اورولوژی و سایر تخصص ها، به عنوان مثال دکتر کوهن (انکولوژی)، شما گزینه های زیادی دارید. استفاده از خدمات سلامت آنلاین درمانکد می تواند انتخاب خوبی باشد. درمانکده پل ارتباطی شما با پزشکان متخصص شاغل در سراسر استان تهران است. در صورت نیاز می توانید از خدمات تست کلینیک نیز استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا