آمریکا مسدودسازی ۶ میلیارد دلار از اموال ایران در قطر را تایید نکرد

وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که نمی‌تواند گزارش‌های منتشر شده در خصوص مسدودسازی ۶ میلیارد دلار از اموال ایران در قطر را تایید کند.

به گزارش تیتر اول، آنتونی بلینکن تاکید کرد که ایران تاکنون به هیچ طریقی به اموال خود در قطر دسترسی پیدا نکرده و این پول خرج نشده است.

همچنین جان کربی، هماهنگ‌کننده شورای ارتباطات راهبردی کاخ سفید با اشاره به اینکه درخصوص گفت‌وگوهای دیپلماتیک اظهار نظر نمی‌کند، تاکید کرد که ایران هیچ بخشی از اموال خود در بانک‌های قطری را خرج نکرده است.
وی همچنین تاکید کرد که درخصوص تراکنشات مالی در آینده گمانه‌زنی نمی‌کند.

پیش از این مطابق با توافق حاصل‌شده میان تهران و واشنگتن، پنج آمریکایی در ازای آزادی پنج زندانی ایرانی و دسترسی تهران به ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده‌اش در کره جنوبی برای مصارف بشردوستانه، اجازه ترک ایران را پیدا کردند. مطابق با این توافق، اموال مسدود شده ایران در کره جنوبی، از این کشور به حساب‌هایی در قطر منتقل شده است.

واشنگتن پست ساعاتی پیش به نقل از سه منبع گزارش داده بود که والی آدیمو، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در رابطه با این اموال ایران گفته است: این پول‌ها به زودی جایی نمی‌روند!

در همین رابطه نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل ادعای روزنامه آمریکایی واشنگتن پست را مبنی بر توافق آمریکا با قطر برای بلوکه کردن ۶ میلیارد دلار ایران رد کرد.

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این یادداشت واشنگتن پست اعلام کرد: این خبر صحت ندارد و انتشار آن اعتبار واشنگتن پست را خدشه دار می کند. سناتورهای مورد بحث و دولت ایالات متحده همگی کاملا آگاه هستند که نمی‌توانند از توافق عقب‌نشینی کنند. این پول متعلق به مردم ایران است که دولت جمهوری اسلامی ایران از آن برای تسهیل همه نیازهای ضروری و غیر تحریمی ایرانیان استفاده خواهد کرد.

همچنین رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی نیز اعلام کرد که منابع ارزی ایران در قطر کاملا در دسترس است و ادعای واشنگتن پست کذب است.
این رسانه اعلام کرد: هیچ تغییری در موضوع دسترسی ایران به منابع ارزی خود در بانک‌های قطر ایجاد نشده و توافق انجام شده به قوت خود باقی است.
انتهای پیام 

دکمه بازگشت به بالا